Beden Kamerası FPS’si Unrecord İnanılmaz Fragmanıyla Toplumsal Medyayı İkiye Böldü

Unrecord isimli beden kamerası FPS’sinden alındığı söylenen imgeler geçtiğimiz sene büyük sükse yaratmıştı, zira imgelerin gerçek mi yoksa düzmece mi olduğu nitekim de pek anlaşılmıyordu. Hatta içeriği yüzünden LiveLeak üzere sansürsüz olay imajları yayınlayan sitelerden alınmış olabileceği bile konuşulmuştu.

Şimdiyse elimizde oyunun birinci fragmanı var ve bu fragman hakikaten de inanılmaz görünüyor. Yani bunun bir oyun olduğunu söylemeseniz birçok kişi bu imgelerin gerçek bir baskından alındığını rahatça düşünebilir.

Unrecord’un programcısı ve eş direktörü Alexandre Spindler’ın paylaştığı bu fragman, beden kamerası perspektifinden bir taktik polis memurunun öyküsünü anlatan Unrecord’un birinci gerçek fragmanı:

Steam’de de sayfası açılan oyunda diyalog seçenekleri ve ahlaki seçimler de bulunacakmış, yani oyun yalnızca dümdüz bir FPS değil. Ayrıyeten kabahat olaylarını araştırırken de dedektiflik ve taktik yeteneklerimizi kullanmamız gerekecekmiş.

Fragman toplumsal medyayı ikiye böldü demiştim, nitekim de bunun gerçek olamayacak kadar hoş olduğunu düşünenlerin yanı sıra bu kadar gerçekçi görünmesinin uygun bir şey olmadığını düşünenlerin sayısı da bir epey fazla. Bu çeşit bir oyunun önemli biçimde modere edilmesi gerektiğini, bilhassa de belirli bir yaşın altındaki oyuncuların bu gerçekçilik ve temadan makus etkilenebileceğini düşünenler var. Bunun “ironik olmayan bir LiveLeak simülasyonu” olduğunu düşünenler de. Bilhassa de Amerika’da birtakım olayların akabinde polislerin beden kamerası görüntüleri yayınlanıyor bildiğiniz üzere ve bazen polislerin verdiği reaksiyonların aşırılığını ve öldürülen insanları görebiliyoruz. Esasen bunlar başlı başına tartışma yaratırken, birebiri bir oyunda görecek olmak da kıymetli sayıda kişiyi endişelendirmiş.

Sonuç olarak bunun teknik açıdan hakikaten de FPS’lerde bir dönüm noktası olma ihtimali var, lakin oyun çıktıktan sonra da tartışmaların biteceğini hiç sanmıyorum.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)