Kerbal Space Program 2 – Erken Erişim İnceleme

İlk sefer 2011 yılında hayatımıza giren Kerbal Space Program ortadan oniki yıl geçtikten sonra yeni bir sürümü olan Kerbal Space Program 2 ile karşımıza çıktı. Kerbal Space Program 2, Gamescom 2019’da tanıtılmıştı ve erken erişime girmesi de dört yıl sürdü. Kerbal Space Program kendi cihanında, inşa ettiğimiz uzay araçları ile çeşitli seyahatler yapmayı imkan veren bir oyundu.

Kerbal Space Program 2’nin en büyük değişiklikleri ise yıldızlararası seyahat ve kolonizasyon üzere alanlarda olmuş. Artık Kerbal Space Program’daki üzere yalnızca kerbal system ile hudutlu değiliz ve artık kendi uzay kolonilerimizi kurabiliyoruz. Yeni grafiklerle gelen Kerbal Space Program 2 ayrıyeten birinci sürümüne nazaran daha kolay bir navigasyon sistemine sahip. Doğal şunu unutmamak gerekiyor, gerçekçi fizik ve mekanik özellikleri olan oyunu oynamak sandığınız kadar kolay değil.

Gelen en büyük yenilikler olağan ki arayüzde yapılmış. Hem grafik olarak hem de kullanım açısından farklılıklar mevcut. Mesela uzay aracı kesimlerini seçtiğimiz listelerin kendi içinde gruplanması epeyce hoşuma gitti ki bu özellik Kerbal Space Program 1’de bulunmuyordu.

Yeni oyuna başlarken uzay ajansınızın ismi ve logosu dışında artık renklerini de seçebiliyorsunuz. Ayrıyeten uzay aracınızı inşa ederken kesimlerin renklerini de değiştirebilmeniz mümkün.

Hayal Dünyanızla Sınırlısınız

Kerbal Space Program 2 şimdi erken erişim olduğundan sandbox dışında oyun modlarına sahip değil. Bu yüzden yapılacak vazifeler şimdi oyunda bulunmuyor, bu da oyuna dair yorum yapmayı güçleştiren bir durum. Şimdilik kendi hayal dünyanız ile hudutlu biçimde istediğiniz uzay aracını inşaa edip uzay maceralarına atılmanız gerekiyor. Alışılmış erken erişim olmasının getirdiği bir öbür dezavantaj da kimi özelliklerin ve modüllerin eksik olması. Mesela ısı kalkanı kullanabiliyorsunuz ama şimdi atmosfere girişte ısı tesiri oyuna eklenmemiş durumda. Bu yüzden ısı kalkanı kullanmak şu an için anlamsız oluyor.

Aracınızı inşa ederken kullanabileceğiniz kesim yöneticisi bence muazzam bir özellik olmuş. Eski oyunda daima araç üzerinde kesimleri fare ile seçip değişiklikler yapabiliyorken artık açılır kutular biçiminde tasarlanmış modül yöneticisi ile inşa süreçleri daha kolay hale gelmiş. Ayrıyeten yeni eklenen seyahat planlayıcısı da hayli yararlı. Gitmek istediğiniz noktayı seçiyorsunuz ve size ne kadar güç gerektiğini gösteriyor. Bu bilgilerle mevcut aracınızı inşa edebiliyorsunuz.

Erken erişim olmasından kaynaklı birtakım kusurlar ise oyunu oynarken can sıkıyor. Benim oynarken karşılaştığım en büyük yanılgı uçuş sırasındaki basamakları ilerletememek olmuştu. Uçuşu geri alıp tekrar denemek biraz can sıkıcı bir tecrübe oluşturdu bende. Ayrıyeten halihazırda bulunan uzay araçları aslında hedefini gerçekleştiremiyor. Mesela Mun’a seyahat için bir araç düzenlenmiş fakat motorları kâfi değil. Bu şekil eksiklikler erken erişim sürecinde beklenen şeyler fakat yeniden de oyun oynarken beğenilen bir his bırakmıyor. O denli ki oyun yanlışları sebebiyle Mun vazifesini bir türlü yerine getiremedim. Artık yaşlandığımdan mı bilemiyorum fakat daima yanılgılarla uğraşmak insanı nitekim de bayıyor.

Tüm bu yanlışların güncellemelerle düzeltileceğini umarak, oyunun açılışındaki kısa görüntünün ve oyun grafiklerinin epeyce hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ayrıyeten birden fazla fırlatma rampası, deniz üzerinden fırlatma imkanı üzere yenilikler, bilhassa yeni teknolojileri ve kolonizasyonu işaret eden özellikler olmuş. Bunun dışında yeni oyuna başladığınızda her binada gelen küçük tanıtıcılar oyunu öğrenmek için epeyce hoş düşünülmüş bir detay.

Kerbal Space Program oyununun birinci versiyonunu otuz saatten fazla oynamıştım. Kerbal Space Program 2’yi ise erken erişim yanlışları ve birtakım modların oyunda olmaması sebebiyle yaklaşık 3-4 saat oynadıktan sonra izlenimlerimde edindiğim artı ve eksi istikametleri ise şu formda;

Artılar

  • Henüz mevcut olmasa da multiplayer beni heyecanlandırıyor. Arkadaşlarınızla birlikte kolonizasyonunuzu uzaya taşımak eğlenceli bir aktivite olabilir
  • Uzay aracı inşası sırasında getirilen modül listelemeleri, modüllerin gruplanması, seyahat planlayıcısı üzere özellikler oyunu oynamayı kolaylaştırıyor.
  • Grafikleri epeyce beğendim
  • Ses efektleri sahiden kusursuz, roket sesleri gerçek seslerden alınarak yapılmış.

Eksiler

  • Oyunun fiyatı hayli yüksek, ülkemiz için özel fiyatlandırma olmalı diye düşünüyorum.
  • Erken erişim olmasının getirdiği yanılgılar. Eksik özellikleri görmezden gelsek bile bu yanılgılar oyun oynamayı zorlaştırabiliyor
  • Yine erken erişim kaynaklı, vazifelerin olmaması can sıkıcı bir durum. Oyuna yeni başlayanlar için ne yapacağım artık sorusunu sordurmuyor değil.
  • Eksiklikler, kusurlar derken oyun güya erken erişimin de erkeni üzere olmuş.

Ara Karar: Kerbal Space Program 2 şu an birtakım özellikler bakımından birinci oyunun gerisinde kalıyor olsa da, vaadettiği şeyleri gerçekleştirirse hoş bir uzay simülasyon oyunu olabilir. Ancak kesinlikle ve kesinlikle fiyatını ülkemize nazaran uyarlaması en azından Türk oyuncular için değerli.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)