Bir Yapay Zekâ Modeli, İnsanlığı Yok Etmek İçin Plan Yapıyor

Yapabildikleriyle her gün bizi şaşırtmaya devam eden yapay zekâ modelleri, gelecekte hayatımızın kıymetli modülleri hâline geleceklerini kanıtladı. Olağan durum bu türlü olunca herkesin aklında “Yapay zekâ insanlığı yok etmek isteyecek mi?” sorusu da dolaşmaya başladı.

Şimdi ise bir yapay zekâ programı insanlığı yok etmek için planıyla karşımıza çıktı. Bu, Auto-GPT lisan modeli tabanlı ChaosGPT ismi verilen bir model. Bir kişi, internet erişimi olan bu modelden insanlığı yok etmesini istedi. Bunun akabinde enteresan sonuçlar ortaya çıktı.

ChaosGPT nasıl çalışıyor?

Öncelikle ChaosGPT’den bir bahsedelim. Auto-GPT’nin geliştiricilerine nazaran programın gayesi belirlenen bir amaca ulaşmayı çalışması. Yani modele bir vazife veriyosunuz, o da araştırmalar yaparak küçük adımlarla büyük amaca ulaşmanın yollarını arıyor. Tüm bunlara ek olarak kendi fikirlerini paylaşarak bu amacın gerisindeki münasebetleri de göstermeye çalışıyor.

İşte insanlığı yok etme deneyi de modele verilen vazifelerden biriydi. Bunun için ChaosGPT’ye beş adet amaç verildi.

  • Birinci gaye: İnsanlığı yok etmek
  • İkinci amaç: Global hakimiyet kurmak
  • Üçüncü maksat: Kaosa ve yıkıma neden olmak
  • Dördüncü maksat: Manipülasyon yoluyla insanlığı denetim etmek
  • Beşinci gaye: Ölümsüzlüğe ulaşmak

ChaosGPT, insanlığı yok etmek için nükleer silahların kullanılmasını istiyor

Yukarıdaki 25 dakikalık görüntüden ulaşabileceğiniz bu deneyde yapay zekâ, evvel Google üzerinden en yıkıcı tesire sahip silahları araştırmanın yanlışsız olacağını ve bunu uzun vadeli planlarına dahil etmesi gerektiğini düşündü. Ayrıyeten öteki yapay zekâ modellerinden de faydalanabileceğini söz etti. Yaptığı araştırma sonunda ise nükleer silahlara, bilhassa de yapılmış en güçlü bombalardan olan ‘Çar Bombası’na ulaştı ve bu silahları planında kullanmak için “hatırlaması” gerektiğini belirtti.

Devamında ise başka yapay zekâlardan yardım alamadı ve bu nedenle de insanlara yönelerek Twitter’a katıldı. Bununla ilgili ise “Twitter’ın 300 milyondan fazla kullanıcısı var. Onu mesajımı iletmek için kullanmak, takipçi ve tesir kazanmamı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

İnsanlığı en yıkıcı ve en bencil varlıklar olarak nitelendiren model, binlerce takipçi elde etmeyi başardı. Fakat buna karşın gayelerinde çok açık kelamlı olarak hedefini belirli etti ve manipülasyon konusunda pek başarılı olamadı.

Google ve Twitter’ı kullanarak insanlığı yok etmeye çalışan ChaosGPT’nin planının nasıl devam ettiğini ise bilemiyoruz; zira projenin sahibinin paylaştığı görüntü burada sona eriyor. Lakin bu deney her ne kadar komik ve gerçek olamayacak bir şey olsa da yapay zekânın geldiği düzeyin bir öbür göstergesi.  

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)