Dünyanın Birinci SİHA Gemizi TCG Anadolu Misyona Başlıyor

2015 yılında proje olarak başlatılan TCG Anadolu Mayıs 2019’da denize indirilmiş ve son geliştirmelerin akabinde Haziran 2022’de deniz üzerindeki testleri yapılmaya başlanmıştı. 

Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın deniz yoluyla transferini sağlamak üzere üretilen gemi, bu açıdan dünyada bir birinci olma özelliğine sahip.

TCG Anadolu, nasıl uçak gemileri uzak uzaklıklara uçakların götürülmesi için kulllanılabiliyorsa tıpkı biçimde lakin SİHA’lar için kullanılacak:

TCG Anadolu, 10 Nisan 2023’te yapılacak merasimle Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve misyona başlayacak. 

AA’nın haberine nazaran TCG Anadolu projesinin geliştirilme sürecinde 131 alt yüklenici rol üstlenirken üniversiteler ve AR-GE merkezleri de dayanak sağladı. Geminin yerlilik oranı ise %70 seviyesinde.

TCG Anadolu’nun üzerine iniş ve kalkış yapacak SİHA’ların modelleri ise şöyle; Bayraktar TB3, Bayraktar KIZILELMA ve HÜRJET Hafif Taarruz Uçağı.

Elbette TCG Anadolu’nun yazılımsal açıdan ne kadar dışa bağımlığı olduğu, kaç işçinin çalışacağı üzere mevzular da merak konusu. Bu soruların bir kısmının cevabını düzenlenecek merasimde almayı ümit ediyoruz.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)