İMECE uydusunun yer kısmında Profen tarafından geliştirilen anten sistemi kullanılıyor

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, İMECE’nin bilgi iletimi ve platform denetimi için Profen’in anten sistemi tercih ediliyor.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen Ulusal Yer İstasyonu Geliştirme Projesi (MİYEG) kapsamında Profen tarafından tasarlanıp geliştirilen “Düşük Yörünge (LEO) Takip Anten Sistemi”, bu alandaki birinci yerli ve ulusal sistem olma özelliği taşıyor. Anten sistemi, tıpkı vakitte Türkiye’de bugüne kadar üretilen en yüksek çaplı karbon fiber reflektöre sahip olmasıyla da dikkat, çekiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Profen Üst Yöneticisi (CEO) Lider Havuzlu, Türkiye’nin uzay teknolojilerindeki ilerleyişine katkıda bulunmaktan ötürü gururlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“TÜBİTAK Uzay için geliştirdiğimiz anten sistemi bu alandaki dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırarak ülkemizi ekonomik ve stratejik açılardan avantajlı pozisyona getirecektir. Türkiye’nin uzayda daha faal bir varlık kazanması için hayli değerli olan bu adım tıpkı vakitte yaratacağı ihracat fırsatları ile Türkiye’nin yeni uzay iktisadından daha fazla hisse almasını da sağlayacaktır.”

Havuzlu, Profen tarafından geliştirilen anten sisteminin, düşük yörünge uydularından yer müşahede bilgilerinin gerçek vakitli olarak toplanabilmesi için kullanıldığını bildirdi.Havuzlu, “Uydu takibi yapabilen yüksek hassasiyetli hareket sistemine ve uydudan gelen sinyale kitlenerek gerçek vakitli bilgi iletimini sağlayabilen elektronik ekipmanlara sahip olan sistem; çok düşük yahut yüksek sıcaklıklar, yüksek rüzgarlar ve ağır yağış üzere kuvvetli şartlarda çalışabilecek biçimde tasarlandı.” sözlerini kullandı.

“Geniş bantta kesintisiz uydu bağlantısı sağlayabiliyor”

Profen Teknoloji Üst Yöneticisi (CTO) Hakan Savaşan da bu projenin başarısıyla gurur duyduklarını aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ekibimiz, ülkemizin özel gereksinimlerini karşılayan bir sistem tasarlamak ve geliştirmek için çok büyük uğraş sarf etti. Büsbütün özgün dizaynla geliştirdiğimiz anten sistemi epeyce kuvvetli çevresel şartlarda, sahip olduğu yüksek başarımlı algoritmalarla otomatik uydu takibi yaparak, geniş bantta kesintisiz uydu bağlantısı sağlayabiliyor. MİYEG Anten Sistemi, gelişmiş uydu bağlantı sistemleri konusundaki AR-GE uzmanlığımızın ve ülkemize yenilikçi tahliller sunma konusundaki taahhüdümüzün kıymetli bir göstergesi.”

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)