Klavye-Mouse Kullanma Formunuz Gerilimli Olduğunuzu Gösteriyor

Güzide ülkemiz, pek çok araştırma ve ankete nazaran dünyanın en gerilimli, sonlu ve mutsuz ülkelerinden biri. Bu stres iş yaşantısında da hayli yüksek. Artık adeta günlük rutinimizin bir kesimi olduğundan ayrımına varamasak da, gerilim pek çok sıhhat problemine sebep oluyor ve daima gerilimli olmak bizi hasta ediyor.

Stresin tespit edilmesinin ve önlenmesinin gerekliliğinin farkında olan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ise bu bahiste kıymetli bir adım atmış. Her üç bireyden birinin iş yerinde gerilimli hissettiğini belirttiği İsviçre’de, gerilimin belirlenmesi ve önlenebilmesi için yeni bir model geliştirilmiş.

Model gerilimi başladığı yerde, yani iş yerinde tespit ediyor;

Psikoloji ve bilişim teknolojilerinin farklı alanlarından sekiz araştırmacının yer aldığı çalışmada makine tahsili kullanılarak bir model geliştirildi. Model geliştirilirken grup 90 iştirakçinin yer aldığı bir kümesi inceleyerek dataları tahlil etti.

Katılımcıların bir kısmına rahat çalışabildikleri, bölünmedikleri ve rastgele bir müdahaleye maruz kalmadıkları bir çalışma ortamı sunulurken bir kısmına ise toplantılarla, sorularla ve iletilerle bölündükleri ‘daha gerçekçi’ bir çalışma ortamı sağlandı. 90 iştirakçinin fare ve klavye hareketleri ile birlikte kalp atış suratları da takip edildi.

Çalışmanın muharrirlerinden Mara Nägelin, gerilim altında çalışan şahısların klavye ve fare kullanma davranışlarının gerilimsiz bir çalışana nazaran farklı olduğunu söylüyor. Ayrıyeten gruba nazaran klavye ve fare kullanma davranışları, stres düzeyini kalp atış suratından daha iyi belirliyor.

Peki gerilimli beşerler klavye ve fareyi nasıl kullanıyor?

Nägelin bu hareketleri “Stresli beşerler fare imlecini daha sık ve daha az hassas hareket ettiriyor ve ekranda daha uzun uzaklıklar kat ediyor. Öte yandan rahat beşerler, maksatlarına ulaşmak için daha kısa, daha direkt yolları kullanıyorlar ve bunu yapmak için daha fazla vakit harcıyorlar” halinde özetliyor.

İyi de gerilim neden klavye ve fare hareketlerimizi etkiliyor? diyorsanız;

Ekibe nazaran artan gerilim düzeyi beynimizin bilgi sürece yeteneğini olumsuz etkiliyor. Bu da birebir vakitte motor becerilerimizin de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Haliyle klavye ve fareyi nasıl kullandığımız da gerilimli olup olmamamıza nazaran değişiyor.

Çalışma ile geliştirilen model şu an hala müsaade veren iştirakçilerin datalarını iş yerlerindeyken takip ediyor ve test ediliyor;

Ekibin hedefi, bu bilgilerin saklı tutularak sırf çalışanların stres düzeylerini belirlemek ve koşulları iyileştirmek için kullanılmasını sağlamak. Fakat ortaya bir kapalılık sorunu çıkıyor.

Bu sebeple grup tıpkı vakitte çalışanların ve etik uzmanlarının yer aldığı bir diğer çalışma kümesiyle bilgilerin anonim kalması ve çalışanların ziyanına olacak biçimde kullanılamaması için ne yapılması gerektiğine dair araştırmalar yürütüyor.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)