Kutusu açılmamış birinci iPhone dudak uçuklatan fiyata satıldı

Apple’ın birinci olarak 2007’de tanıttığı iPhone, telefon pazarında istikrarları değiştirdi ve birçok markaya ilham kaynağı oldu. 15 yıl evvel Steve Jobs, birinci iPhone’u tanıtırken “dokunmatik geniş ekranlı iPod, devrimsel bir cep telefonu ve çığır açan internet irtibat cihazı” tabirlerini kullanmıştı. O vakitten bu vakte çok şey değişti ve iPhone, Apple’ı dünyanın en büyük şirketi yaptı.

Kutusu açılmamış birinci iPhone satışta

2007’den beri kutusu açılmamış iPhone, açık artırmaya çıktı. Telefon, 54 bin 904 dolara alıcı buldu. RR Auction isimli müzayede konutunda açık artırma yöntemi ile satılan yepyeni iPhone, eski bir Apple çalışanına aitti. Edinilen bilgilere nazaran Apple, o periyotlarda şirket bünyesinde olan çalışanına bir adet iPhone verdi. Bu sayede iki iPhone’u olan çalışan, birini jelatinini bile çıkarmadan günümüze kadar sakladı.

İlk iPhone neler sunuyordu?

Klasikleşen uygulama ızgarası, fonksiyonel tek ana tuş ve büsbütün dokunmatik klavye ve denetim imkanı, birinci iPhone’un öne çıkan ayrıntıları ortasındaydı. Telefon, her ne kadar internet ve medya tüketimine hazır olsa da o vakitler 3G ve App Store dahil olmak üzere bir dizi temel özellikten yoksundu. 3,5 inç dokunmatik ekranla gelen birinci iPhone, kullanıcılara 320 x 480 piksel çözünürlük sunuyordu. 2MP tek bir art kameraya sahip iPhone’un önünde ise rastgele bir kamera bulunmuyordu. 4, 8 ve 16 GB depolama alanı seçenekleri sunan telefon, sadece 2G takviyesi sunuyordu ve gücünü tek çekirdekli ARM 11 işlemciden alıyordu. Öte yandan telefon, 1400 mAh bataryasıyla sadece 8 saat telefonla konuşma mühleti sunuyordu. Apple’ın birinci akıllı telefonu olan iPhone’un 4 GB’lık modeli için açıklanan lansman fiyatı 499 dolar, 8 GB hafızalı modeli içinse 599 dolar olmuştu. Apple’ın açıkladığı resmi sayılara nazaran birinci iPhone, dünya genelinde tam 1.3 milyon satış adedine ulaştı.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)