Ödül kazanan fotoğraf yapay zeka eseri çıktı

Alman sanatçı Boris Eldagsen,Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödüllerinde kazandığı yaratıcı açık kategori mükafatını kabul etmediğini açıkladı .

Kazanan fotoğraf, farklı nesillerden iki bayanı siyah beyaz olarak tasvir ediyordu.

Ancak orjinal bir fotoğraf değil, yapay zekaya yaptırılan bir fotoğraftı.

[ Boris Eldagsen, Almanya]

Mainz Sanat Akademisi’nde fotoğraf ve görsel sanatlar eğitimi alan Eldagsen internet sitesinde yaptığı açıklamada, yapay zeka manzaralarının girebileceği müsabakalar hazırlanıp hazırlanmayacağını öğrenmek için bir deneme yaptığını söyledi.

Eldagsen, “Fotoğraf dünyasının açık bir tartışmaya gereksinimi var. Neyi fotoğraf olarak kabul etmek isteyip neyi istemediğimiz hakkında bir tartışma yapmalıyız. Fotoğrafçılık şemsiyesi, yapay zeka imajlarını içine alacak kadar geniş mi, yoksa bu bir kusur mı olur? Mükafatı reddetmekle bu tartışmayı hızlandırmayı umuyorum” tabirlerini kullandı.

İlk defa bir yapay zeka imajının itibarlı bir milletlerarası fotoğraf müsabakasını kazandığı için bunun “tarihi bir an” olduğunu söyledi.

“Yapay zeka imajları ve fotoğrafçılık, bu türlü bir ödülde birbiriyle rekabet etmemelidir. Onlar farklı varlıklardır. Yapay zeka fotoğrafçılık değildir. Bu nedenle mükafatı kabul etmeyeceğim.”

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)